Jump to content
mac-forum.pl

Intel Alder Lake do komputerów stacjonarnych są szybsze niż Apple M1 Max, ale zużywają znacznie więcej energii


Sabinka
 Share

Recommended Posts

Intel zaprezentował swoje pierwsze procesory 12. generacji „Alder Lake” w zeszłym tygodniu z sześcioma nowymi procesorami dla komputerów stacjonarnych, w tym high-endowym Core i9-12900K, 16-rdzeniowym układem z ośmioma rdzeniami wydajności i ośmioma rdzeniami efektywności. Choć procesory należą do klasy desktop, MacRumors dokonuje ciekawego porównania z układami Apple M1 Pro i M1 Max, które są stosowane w 14- i 16-calowych modelach MacBooków Pro.

Intel Alder LakeBru-nO / Pixabay

Intel Alder Lake kontra Apple Silicon

Pierwsze wyniki benchmarku Geekbench 5 dla Core i9-12900K pokazują, że procesor ten jest do 1,5x szybszy od M1 Pro i M1 Max pod względem wydajności wielordzeniowej. W szczególności, procesor Core i9 ma średni wynik wielordzeniowy około 18.500 do tej pory, w porównaniu do około 12.500 dla nowych układów Apple.

Procesor Core i9 jest szybszy niż w M1 Pro i M1 Max, ale zużywa też znacznie więcej energii niż układy Apple. Intel podaje, że układ zużywa do 125 watów przy podstawowych częstotliwościach i do 241 watów z Turbo Boost. Procesor Intel Core i7-12700K 12. generacji jest również szybszy od M1 Pro i M1 Max w wynikach Geekbench 5, ale zużywa tyle samo energii.

Warto zaznaczyć, że M1 Pro i M1 Max to przede wszystkim mobilne SoC (system on a chip). Istnieją przypuszczenia, że zostaną one również wykorzystane w 27-calowym iMacu, ale to tylko plotki. Gdy Apple po raz pierwszy ogłosił, że przechodzi na własne układy dla komputerów Mac, nigdy nie powiedział, że jego układy będą najszybsze na rynku, ale raczej obiecał wiodącą w branży wydajność na wat. M1 Pro i M1 Max z pewnością spełniają tę obietnicę: układy te przewyższają pod względem wydajności 12-rdzeniowe komputery Mac Pro oparte na procesorach Intel – przy minimalnym lub zerowym poziomie hałasu wentylatora i imponującej energooszczędności.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.