Jump to content
mac-forum.pl

M1 z 8 czy 16 GB RAM? (+ zakup na Allegro ).


Mac-Mini
 Share

Recommended Posts

Witam!

 

Zastanawiam się między M1 z 8 GB RAM a 16 GB RAM. Różnica w cenie jest spora (każdy wie ile kosztuje dziś RAM ;) ).

 

Wezmę laptopa Macbook Air (w wersji Pro nie widzę specjalnych zalet) lub małego desktopa - MAC Mini. Chyba nie ma to dużego znaczenia dla wydajności, bo komponenty wydają się w nich być identyczne.

 

Co byście polecili? Warto dopłacać do 16 GB RAM? To jest pamięć zunifikowana, no i MacOS korzysta z szybkiego SSD NVME. Więc teoretycznie 8 GB RAM powinno wystarczyć. Na YT opinie są podzielone. Niektórzy piszą, że nie widzą różnicy w wydajności w większości appek w wersji 8 i 16 GB RAM. MAC-a potrzebuję głównie pod mobile dev (Flutter itp.). Z kolei wersja z 8 GB RAM szybciej zużywa SSD (swap).

 

Zakupu chcę dokonać na jesieni. Myślę o Allegro, jeden ze sprzedawców (CAR4VIP) ma super ceny. Ceny nie do pobicia, aczkolwiek czas realizacji liczony jest w miesiącach :( Już dziś trzeba zamówić i zapłacić za sprzęt który otrzymamy w grudniu.

Jest to raczej średni pomysł, bo w grudniu mogą być już sprzęty z M1X :) Ceny starszych powinny też zejść w dół.

 

Dzięki za podpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nie wiem czy warto czekać na te Maci z Car4Vip. Jak kupuje w iSpot to mam w ciągu 15 minut nowy komputer do pracy. Jestem też ciekaw, czy ktoś z Car4Vip zwrócił z powodzeniem zakup do sprzedawcy na co mamy w Polsce prawo oraz czy ktoś z powodzeniem dokonał naprawy gwarancyjnej. 

 

A co do reszty. - jak chyba na innym forum odpisywałem - do codziennej pracy i użytku jeśli nie używasz programów co na raz używają ponad 8GB ram, i za 5 lat będziesz chciał wymienić sprzęt to bym nie brał większej wersji jak zależy Ci na koszcie dodatkowego ramu. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.