Jump to content
mac-forum.pl

MAC OS a wpływ ilości RAM-u na użytkowanie

Nehero
 Share

Recommended Posts

Cześć

Jak wyjdzie nowy MacBook Air z procesorem M1X/M2 to będę chciał go zakupić, jednak to będzie mój pierwszy MAC OS. Wcześniej miałem do czynienia z iOS i w sumie nadal mam.

I tu pojawia się pytanie 8GB czy 16GB?

W teorii do prostych zastosowań, takich codziennych jak oglądanie filmów, przeglądanie internetu, czasami granie w chmurze GeForce Now czy słuchanie muzyki na Roon wydawałoby mi się, że powinno wystarczyć 8GB.

Jednak trafiłem na różne informacje na filmach YT czy w komentarzach, że choć 8GB w MAC OS powinno wystarczyć, to jednak patrząc przyszłościowo warto wziąć wersje 16GB.

Wiem jak sprawa wygląda z Win 10 i tutaj 8GB do takich mało wymagających zastosowań wystarcza i nawet po 3 latach od zakupu komputera nadal przy takich zastosowaniach wystarcza 8GB, dopiero jak włączę jakąś grę to wtedy 8GB przestaje wystarczać.

A jak to jest w przypadku komputerów MAC i MAC OS?

• Administrators

Witam,

W codziennym użytkowaniu jest prawie zupełnie nieistotne, czy 8 czy 16 GB. Nawet podczas intensywnej pracy nie ma odczuwalnych spowolnień. Tylko w skomplikowanych projektach zauważalne są znaczące różnice.

Tak więc przy podejmowaniu decyzji, czy kupić M1 z 8 GB czy 16 GB RAM, wszystko sprowadza się do obszaru użytkowania. Podczas gdy 8 GB powinno wystarczyć do większości zadań, dodatkowe 8 GB pamięci będzie bardziej odczuwalne przy bardziej pamięciożernych zadaniach. Należy jednak pamiętać, że decyzja jest ostateczna, późniejsza rozbudowa pamięci nie jest możliwa.

Jeśli dopłata do 16 GB nie gra roli to osobiście wziął bym 16 GB.

Wolałbym kupić nowego MAC-a jak wyjdzie chyba, że okaże się, że Apple przekombinowało, albo zrobiło bubel, choć nie sądzę by tak było. Chyba, że dziwnym sposobem podniosą mocno cenę, ale tu znów nowy Macbook powinien zastąpić obecne wersje i cenowo raczej powinno być podobnie lub tak samo. Choć tu plotki są różne na ten temat. Jedni twierdzą, że ma po prostu zastąpić, a inni, że Macbook na M1 ma być taką "budżetową wersją", a na M1X/M2 ma być taką wersją premium, choć wydaje mi się, że raczej wersja M1 po prostu zniknie, bo inaczej zrobią konkurencję dla nowych Macbooków, szczególnie, że MAC na M1 dalej będzie bardzo wydajny i wcale może mocno nie odstawać.

16 godzin temu, dj3ryk napisał:

Tak więc przy podejmowaniu decyzji, czy kupić M1 z 8 GB czy 16 GB RAM, wszystko sprowadza się do obszaru użytkowania.

Ja bardziej się obawiam co przyszłość przyniesie, bo to z RAM-em bywa różnie. Czy nie okaże się, że za 3 lata przykładowo Apple coś wykombinuje, doda jakieś usprawnienia, czy stworzy kolejną wersję systemu, która będzie potrzebowała większej ilości RAM-u i wtedy okazałoby się, że 8GB byłoby na styk. Coś na wzór jak się dzieje w Windowsie, gdzie co jakiś czas następuje przeskok o kolejne 4GB RAM-u wymaganego do komfortowego korzystania. Ostatnio to było z 4GB na 8GB przy takim zwyczajnym korzystaniu i z 8GB do 16GB przy grach i 16/32GB przy bardziej wymagających programach. W Windowsie tak do 6GB spokojnie potrafię dobić przy takim zwykłym korzystaniu(przeglądarka, Roon i w sumie tyle, a no i dodać całym kochany system Windows, który lubi wykorzystać sporo RAM-u na nie wiadomo co)

17 godzin temu, dj3ryk napisał:

Tylko w skomplikowanych projektach zauważalne są znaczące różnice.

U mnie to raczej skomplikowane to jest tylko ilość otwartych zakładek w przeglądarce.

I ewentualnie Roon przy konwertowaniu DSD w locie, ale to też w sumie bardziej potrzebuje mocnego procesora, niż dużo RAM-u( w Windowsie zjada ok. 600 MB)

17 godzin temu, dj3ryk napisał:

Jeśli dopłata do 16 GB nie gra roli to osobiście wziął bym 16 GB.

Dopłata na pewno odczuwalna w przypadku Apple, bo to jednak 1000 zł, ale jak sam napisałeś, dołożyć się nie da, a w sumie nie wiadomo co przyszłość przyniesie, skoro teraz Apple może iść na całość z wykorzystaniem ARM i swoich procesorów, teraz nie są niczym ograniczeni, żadnym Intelem i ich kaprysami.