Jump to content

Zakup Mac Mini do programowania (Apple) z i3/i5/i7,... i 8-16 GB RAM - kilka pytań.

Recommended Posts

Witam forum!

Jestem nowy na forum i w ogóle w ekosystemie Apple :) 

Szukam używanego komputera do programowania w ekosystemie Apple. Chcę pisać głównie we Flutter/Dart, może też w Kotlin Native pod takie urządzenia, jak:

- Iphone, Ipad (iOS)

- komputery z MacOS.

Początkowo myślałem o MacBooku albo nawet wersji Pro, ale ostatecznie doszedłem do wniosku, że najciekawszy będzie Mac Mini. iMac odpada, a inne urządzenia są dość drogie.

Zależy mi na:

- procesorze Core i5 lub i3/i7/i9. Nie biorę pod uwagę starszych (Core Duo), ani najnowszych M1, itp.

- co najmniej 8GB RAM, najchętniej 16 GB

- chciałbym mieć wejście Etherent (LAN). WiFi jest mi kompletnie niepotrzebne. Czy są modele Mac Mini bez WiFi?

- zależy mi na możliwości instalacji nowego MacOS oraz XCode i przyszłych update-ach.

- chciałbym mieć dwa dyski mały SSD rzędu 128 GB i większy HDD, 500GB-1TB typu talerzowego.

- przydałyby się wyjścia video nowszego standardu, mam monitor 32" 4K.

Da się to wszystko pogodzić do 1500 zł ??  ( Na Allegro używane Mac mini w powyższej konfiguracji startują od 900 zł, a za 1200-1500 jest ich całkiem sporo ).

Z którego roku wybrać Mac Mini, które modele są warte uwagi, a które omijać?

Kolejne pytania:

- Jak wygląda update RAM czy SSD w Macu? Czy normalne kości RAM będą pasować? (ktoś kiedyś pisał o dedykowanym RAM do MAC-ów).

( być może kupię Mac Mini w gorszej konfiguracji i chciałbym go rozbudować we własnym zakresie ).

-  Jak wygląda instalacja systemu? Rozumiem, że ściągam obraz .dmg, "wypalam" na pendrivie i instaluję z niego? I to wszystko? (czytałem, ze Apple od jakiegoś czasu udostępnia obrazy płyt za free).

- Czy nie ma problemów z podłączaniem i wykorzystaniem zewnętrznej (na USB) nagrywarki DVD-RW? (wiem, że format zapisu jest inny).

Dzięki za przybliżenie i odpowiedzi na pytania!

Pozdrawiam, Mac

Hejka,

krotko mowiac, mysle ze jednak wybor nalezy do ciebie, na ktory sprzet sie zdecydujesz. Za 1500 mozna kupic juz mac mini jak mowisz, ale to sa oczywiscie Modele 2013-2015, zalezy rowniez od wyposazenia itd. Napewno bedzie to sprzet ktory Apple napewno doda do przestarzalych,dlatego nie wiadomo jak dlugo bedzie on jeszcze obslugiwany.  

W dniu 17.12.2020 o 22:49, Mac-Mini napisał:

Zależy mi na:

- procesorze Core i5 lub i3/i7/i9. Nie biorę pod uwagę starszych (Core Duo), ani najnowszych M1, itp.

- co najmniej 8GB RAM, najchętniej 16 GB

- chciałbym mieć wejście Etherent (LAN). WiFi jest mi kompletnie niepotrzebne. Czy są modele Mac Mini bez WiFi?

- zależy mi na możliwości instalacji nowego MacOS oraz XCode i przyszłych update-ach.

- chciałbym mieć dwa dyski mały SSD rzędu 128 GB i większy HDD, 500GB-1TB typu talerzowego.

- przydałyby się wyjścia video nowszego standardu, mam monitor 32" 4K.

Jako Dysk wziala bym juz pod uwage tylk SSD. HDD Mozesz podlaczyc prze USB. Widzialem rowniez Mini Mac 2.3 Quad Core i7 16GB 1TB +512 SSD Fusion za prawie 2000 zl. Takze mysle zeby moze trosze dorzucic i kupic takiego jak sie wymaga. Jesli liczac wszystko osobno, wyjdziesz napewno na ta sama sume. 

• 1 month later...